Pogłosy. Polska i hiszpańska proza potransformacyjna z perspektywy postzależnościowej

II Jornadas de Traducción e Interpretación (10-11.XII.2021)
14 grudnia 2021
Panorama del vesre hispánico
11 lutego 2022

Pogłosy. Polska i hiszpańska proza potransformacyjna z perspektywy postzależnościowej

Kłosińska-Nachin, Agnieszka (2022): Pogłosy. Polska i hiszpańska proza potransformacyjna z perspektywy postzależnościowej, Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Publikacja przynosi błyskotliwe studium, które emanuje „radością komparatysty”. Agnieszka Kłosińska-Nachin znalazła klucz do podwójnej lektury polskiej i hiszpańskiej prozy, opisującej przemiany, jakie dokonywały się w obu społeczeństwach w okresie potransformacyjnym. […] Książkę można czytać na wiele sposobów: jako pracę komparatystyczną o dużej wadze metodologicznej, ponieważ zaproponowany tryb dyskursu można zastosować do innych korpusów językowych/literackich; jako wciągającą analizę krytyczną prozy współczesnej, która przynosi niezwykle trafną diagnozę przemian społecznych; jako pogłębione studium rozpoznające problemy, jakie tu i teraz dotykają polską i hiszpańską rzeczywistość także w wymiarze politycznym, ponieważ przedstawiony w tomie dwugłos odbija się w sekwencji luster, dając wrażenie pogłosu na który wskazuje Autorka w tytule.

Z recenzji prof. dr hab. Beaty Baczyńskiej

Monografia stanowi osiągnięcie o statusie dzieła przełomowego, zarówno w obrębie polskiej hispanistyki, jak i międzynarodowych studiów literaturoznawczych oraz postzależnościowych. W oryginalną perspektywę badawczą – analizę tekstów literackich okresu transformacji z zastosowaniem ustaleń studiów postzależnościowych – został wpisany dialog pomiędzy polskimi i hiszpańskimi pisarzami i intelektualistami.

Z recenzji dr hab. Katarzyny Moszczyńskiej-Dürst

Liczba stron:378
Rok wydania:2022
ISBN:978-83-8220-661-6
e-ISBN:978-83-8220-662-3