ŚP. prof. dr h.c. Florian Śmieja (1925-2019)

Maksymilian Drozdowicz
27 maja 2019
Próba dębu / Teste do carvalho
15 października 2019

ŚP. prof. dr h.c. Florian Śmieja (1925-2019)

Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!

Ze smutkiem informuję, że w dniu wczorajszym, 4 września 2019 r., w Mississauga w Kanadzie odszedł prof. Florian Śmieja, nestor polskich hispanistów. Doktor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Odznaczony przez króla Hiszpanii Filipa IV Cruz de Encomieda de la Orden de Isabel Católica.

Przed dwoma tygodniami, 22 sierpnia 2019 r., Profesor skończył dziewięćdziesiąt cztery lata. Do ostatnich chwil swojego życia był aktywny – pisał wiersze i współredagował literacki portal Culture Avenue: https://www.cultureave.com/tag/florian-smieja/

Był uczniem Alexandra A. Parkera, znakomitego brytyjskiego hispanisty, u którego napisał doktorat poświęcony barokowemu poecie Alonsowi de Ledesma, obroniony w King’s College w Londynie w 1962 roku. Wykładał w School of Slavonic and East European Studies, London School of Economics, University of Nottingham w Wielkiej Brytanii oraz w Western Ontario University w London w Kanadzie, gdzie do 1991 roku kierował Department of Modern Languages and Literatures.

W latach 1991-1997, po przejściu na emeryturę w Kanadzie, pracował w Zakładzie Iberystyki Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Do końca swojego długiego życia z zaangażowaniem patronował inicjatywom naukowym i twórczości literackiej swoich uczniów. Gościliśmy Profesora we Wrocławiu po raz ostatni w 2015 roku, gdy odbierał w Auli Leopoldyńskiej dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz odznaczenie nadane przez króla Filipa VI – Cruz de Encomieda de la Orden de Isabel Católica z rąk Ambasadora Królestwa Hiszpanii.

Trudno przecenić wkład Profesora Floriana Śmieji w rozwój studiów hispanistycznych w Polsce, a w sposób szczególny na Uniwersytecie Wrocławskim, oraz rolę, jaką odegrał w środowisku polskiej emigracji powojennej w Wielkiej Brytanii i Kanadzie, nawiązując literackie i naukowe kontakty z krajem, od wczesnych lat 60-tych ubiegłego wieku.

Był człowiek wielkiej mądrości, wyrozumiałości i dobroci, dla mnie był Mistrzem i Mentorem.

 

Odszedł      

Así con tal entender,
todos sentidos humanos
conservados,
cercado de su mujer,
de sus hijos

[…]

dio alma a quien se la dió,
el cual la ponga en el cielo
en su gloria,
y aunque la vida murió,
nos dejó harto consuelo
su memoria.

Cześć Jego Pamięci!
Beata Baczyńska

 

ŚP. prof. dr h.c. Florian Śmieja (1925-2019)